Blog
-
Samodzielna wymiana uszkodzonego ekranu LCD w tablecie
Kiedy serwis tabletów nie jest dla nas interesującym rozwiązaniem dla uszkodzonego ekranu, możemy podjąć się jego samodzielnej wymiany. Wiąże się to z pewnego rodzaju ryzykiem, jednak przy obecności odpowiednich narzędzi możemy liczyć na powodzenie.
Naprawa uszkodzonego ekranu wymaga posiadania zestawu wyjątkowo drobnych śrubokrętów, szpatułki i dwustronnej taśmy do podklejania elementów. Przydatnym okazać może się również pojemnik ze sprężonym powietrzem, służący do oczyszczenia wnętrza urządzenia. Gotowe zestawy wraz z niezbędnymi częściami zamiennymi można zakupić na powszechnych portalach aukcyjnych.
Warto wiedzieć, że ekran LCD to nie to samo, co digitizer (ekran dotykowy). Jeśli tablet nie reaguje na dotyk, ale prawidłowo wyświetla obrazy, możesz podejrzewać, że wymianie podlegać będzie jedynie digitizer. Gdy pęknięty ekran wykazuje zniekształcenie obrazu lub jego totalny brak, uszkodzeniu uległ ekran LCD, co oznacza, że musisz przygotować się na większe koszty i trudniejszy proces wymiany.
Po rozłożeniu urządzenia powinniśmy delikatnie podgrzać uszkodzony wyświetlacz LCD np. z użyciem suszarki do włosów – elementy tą ze sobą zespolone specjalnym klejem, w związku, z czym ich natychmiastowy demontaż może być trudny. Operacja ta wymaga precyzyjności, bowiem łatwo możesz uszkodzić inne elementy zawarte w tablecie.
Po usunięciu uszkodzonego ekranu LCD należy umieścić w tablecie nowy, sprawny wyświetlacz. Niezwykle istotne jest mocowanie elementów z użyciem dwustronnej taśmy klejącej – musi być wykonane z dużą dozą precyzji i pewnością, ze wszystkie elementy są stabilne. Ekran LCD musi zostać podłączony w odpowiedni sposób do płyty głównej urządzenia, bez pominięcia jakiegokolwiek połączenia. Po zakończeniu procesu tablet należy ostrożnie zamknąć, dbając jednocześnie o mocne skręcenie poszczególnych elementów.
Jak widać, demontaż i montaż ekranu LCD w tablecie nie należy do prostych operacji. Jeśli obawiasz się, że nie podołasz temu zadaniu, oddaj swoje urządzenie w ręce profesjonalistów. Samodzielna naprawa tabletów wymaga nie tylko zdolności manualnych, ale i wiedzy elektroniczno-informatycznej. Nie posiadając tego typu umiejętności możesz nie tylko nie pomóc swojemu elektronicznemu gadżetowi, ale dodatkowo – zaszkodzić.